Хто з нас не захоплювався красивими вишитими полотнами? Хто не мріяв спробувати створити хоча б щось віддалено схоже прекрасний краєвид, замок, будинок на білому двометровому полотні?

Багатьом з нас здається, що зробити це досить важко і практично неможливо. Але чи так це? Насправді немає нічого складного в мистецтві вишивки. А якщо ви сумніваєтеся і не знаєте, з чого почати створення своєї першої картини, ми вам підкажемо. Пам`ятайте, що вишивка хрестом – для початківців справа не така вже й складна, як здається на перший погляд.

Історія виникнення вишивки та її значення

Перш ніж говорити про секрети мистецтва вишивки, розглянемо коротко історію її виникнення.

Ніхто вже не може сказати, коли саме зародилася це мистецтво. Вважається, що найбільш давні, збереглися до наших часів вишивки були знайдені на території Китаю. Датують їх VI-V століттям до н. е.

На Русі мистецтво вишивки – це не тільки спосіб прикрасити свій одяг, але і створити потужний оберіг, показати своє сприйняття навколишнього середовища.

З давніх-давен жінок вчили рукоділлю. Вважалося, що дівчина сама повинна підготувати собі придане. Ручна вишивка завжди цінувалася, і чим краще і красивіше дівчина її виконувала, тим більше наречену поважали, пишалися нею.

Сьогодні давнє мистецтво не втратило своєї актуальності. Все так же вишивають рушники, скатертини, подушки. Все більше і більше приваблюють молодь гарні вишиті картини, особливо якщо зроблено все вручну, без застосування різних машинок.

Вишивка – це не тільки спосіб проявити себе, але і відмінний спосіб зняти напругу, заспокоїтися, розслабитися, розвинути свою пам`ять і окомір, а головне – здивувати своїх близьких красивими і унікальними полотнами.

Види стібків

вишивка хрестом для початківців з чого початиОтже, як уже говорилося, тематика нашої статті: «Вишивка хрестом для початківців». З чого почати свою роботу над картиною? Природно, з вибору стібків. Але як вибрати потрібний вид, якщо зовсім ніколи не чув про стежках і їх різновидах? Давайте ж згадаємо кілька найбільш відомих і використовуваних видів.

Виділяють кілька видів хрестиків. Так, можна назвати простою, прямий і болгарський. Знання цих трьох різновидів з головою вистачить будь-якої молодої рукодільниці.

Простий хрест складається з двох похилий стібків, які перетинають один одного. Найбільш часто для створення картин використовують саме його.

Прямий хрест не по діагоналі, а по вертикалі і горизонталі. Виглядає він так само, як і схематичне зображення хреста. Їм також вишивають різноманітні картини і скатертини.

Болгарський хрест складається з двох хрестів – простого і прямого. Він виглядає як сніжинка. Застосовують його в основному для вишивки рушників, скатертин.

Для початку спробуйте зробити по кілька стібків кожним з цих видів хрестиків. Можливо, ви вирішите, що для створення шедевра потрібно використовувати не одну різновид стібків, а кілька.

Набір для вишивання, або Створення власної картини з нуля

Отже, ми з вами поговорив про те, що таке вишивка хрестом. Для початківців: «З чого почати свою роботу?» – Головне питання, яке вони ставлять усім, хто хоча б раз тримав в руках нитку з голкою. Природно, спочатку слід вибрати малюнок, над яким ви будете працювати.

Тут відзначимо, що на сьогоднішній день досить популярними стали набори для вишивки. Багато починаючі умільці набувають їх для того, щоб навчитися цьому виду рукоділля. Але далеко не всі люблять готові набори, вважаючи за краще створювати свої власні картини за допомогою різноманітних програм. Що ж робити, як краще вчинити? Придбати готовий набір або ж приступити до створення власного унікального дітища?

Однозначної відповіді на це питання немає. Якщо ви тільки починаєте вчитися вишивати, то доцільніше буде придбати готовий набір і починати освоєння нового хобі з нього. Так ви зможете освоїти основні принципи вишивки, навчитися рівно і красиво робити стібки і хрестики. Далі вже можна переходити і до створення власних картин. Як бачите, вишивка хрестом для початківців – це не так вже й складно, як здається на перший погляд.

Якщо ж ви вже не перший рік займаєтеся вишивкою, то вам, безсумнівно, слід почати створювати власні картини. У цьому вам допоможуть різноманітні комп`ютерні програми, про які ми вам розповімо трохи пізніше.

Як вибрати малюнок для вишивки

Багато починаючі умільці стикаються з такою проблемою: як вибрати малюнок, який можна вишити? З одного боку, хочеться отримати гарну і цікаву картину, але з іншого, є велика ймовірність не осилити обсяг роботи, заплутатися в схемі і зіпсувати все. Як же вибрати малюнок в такій ситуації?

Для початку слід вирішити, чи будете ви вишивати картину з набору або ж створите свій малюнок. Початківцям рукодільниця радимо все ж купити комплект, щоб набити собі руку. У магазинах є не один набір, який можна придбати для такого заняття, як вишивка хрестом. Квіти, тварини, будинки, пейзажі, навіть орнаменти можна знайти на полицях магазинів для рукоділля, гіпермаркетів і навіть книжкових магазинів. Головне – вибрати те, що вам буде дійсно цікаво вишивати.

Далі слід звернути увагу на кількість квітів і відтінків на малюнку. Найкраще, якщо квітів буде кілька, але при цьому вони будуть істотно відрізнятися один від одного. Тобто не варто вибирати картини, в яких використовується кілька відтінків одного і того ж кольору. Наприклад, зелений, салатовий, темно-зелений, світло-зелений і т. Д. Так ми можете заплутатися в відтінках.

Нехай ваша перша картина буде простенькою, адже спочатку потрібно набити руку на простих схемах, а потім вже переходити до більш складним. Але і якщо ви виберете досить складний візерунок – нічого страшного.

Крім того, відзначимо, що деякі майстри радять починати вишивати відразу кілька картин. Так, втомившись від одного малюнка, можна перейти до іншого, а потім, відпочивши, повернутися до першої роботи.

Набори для вишивання

Якщо ви тільки вчитеся, радимо вам купити для початку кілька наборів для вишивання. З їх допомогою ви зможете добре набити собі руку, потренуватися розрізняти кольори і найменші їх відтінки, а найголовніше, зможете зрозуміти, чи подобається вам дане заняття.

Комплекти для вишивання бувають різні, але найбільш часто зустрічаються набори, в які входить наступний перелік інструментів: видрукуваний на аркуші кольоровий малюнок, шматок канви, який відповідає розміру майбутньої картини, набір ниток, підібраних під ваш малюнок, а також голка. Крім того, містять вони і схеми вишивки хрестом – чорно-біле вкладення, на якому знаходиться схема малюнка з різними позначеннями. Використовують їх досить рідко, але це не означає, що, розпакувати пакет з набором, слід відразу ж викинути цей вкладиш. Пам`ятайте, що в разі втрати кольорової схеми ви зможете успішно замінити її чорно-білою.

Відзначимо також, що в деяких наборах на канву фарбою вже нанесений малюнок, що значно спрощує роботу над картиною. Проте, це не означає, що не слід користуватися картинкою-схемою. Малюнок на канві лише спрощує процес вишивки.

У деяких наборах також можуть зустрічатися пяльци, але потрібні вони вам чи ні – вирішуйте самі. Але в більшості випадків можна прекрасно обійтися і без них.

Також відзначимо, що найбільш красиві набори – ті, з допомогою яких може вийти досить колоритна і цікава вишивка хрестом: квіти і пейзажі, деякі тварини, вишивання яких вимагає чимало уваги і посидючості.

Інструменти для вишивки

вишивка хрестом великимЩо потрібно для того, щоб займатися вишивкою? Звичайно, певний набір інструментів. Спеціально для вас ми наведемо їх перелік.

Так, в першу чергу нам знадобиться канва, на яку ви і будете наносити малюнок, і нитки, якими ви будете вишивати. Також потрібна голка з досить широким вушком.

Крім того, радимо вам завжди мати під рукою білі нитки і клей – щоб обробити краї канви. Ще одна корисна річ – ножиці. Також можете придбати спеціальне пристосування, за допомогою якого в вушко голки протягують нитку. Не завадять і лінійка з олівцем.

Отже, ми з вами з`ясували, коли виникла вишивка, в чому її користь, ніж вона приваблювала людей. Привели і перелік найбільш поширених стібків, інструментів, які можуть знадобитися вам при роботі з виробом.

Також ми з`ясували, що немає нічого легшого, ніж вишивка хрестом, для початківців. Схеми різноманітних картин ми наведемо трохи нижче. Можливо, якась із них зацікавить вас. Але спочатку ми дамо пару корисних порад, які значно полегшать вам процес роботи над картиною.

Поради

Для початку скажемо про один неписаними правилами, навіть невеликому дружню пораду. Запам`ятайте, зовсім не обов`язково працювати весь час лише над однією схемою. У міру можливості міняйте картини. Вишивка хрестом в такому випадку буде просуватися набагато цікавіше і веселіше.

Тепер перейдемо безпосередньо до порад і правилам. Завжди мийте руки, сідаючи за роботу. Так ви не забрудните тканину і не зіпсуєте її. Зауважте, не дивлячись на те, що після закінчення роботи вам все ж доведеться випрати готовий виріб, його слід берегти від бруду, пилу та різноманітних плям. Відіпрати їх буде не так-то легко.

Приступаючи до вишивки, насамперед обробіть краю канви. Для цього пройдіться за допомогою білої нитки і голки по краях вироби, обметивая його. Це потрібно для того, щоб нитки по краях не розпустилися і не посипалися.

Далі радимо вам розмітити тканину за допомогою лінійки і олівця. Спочатку знайдіть середину полотна. Потім, орієнтуючись на неї, накресліть квадрати 10х10 за кількістю, нанесеному на схему. Олівець може замінити тонка чорна шовкова нитка, якою проводиться розмітка канви.

Створивши таке поле, можете починати вишивати. При цьому радимо вам спочатку зробити контури кожної кольорової зони. А потім вже заповнювати простір всередині неї. Багато радять починати вишивати з середини або з певного краю. Але ми скажемо одне – не суть важливо, звідки ви почнете свою вишивку, головне, щоб вам було зручно працювати над нею.

Вишиваючи картину, закреслюйте або зафарбовуйте на схемі вишиті вами частини. Так вам буде простіше орієнтуватися по ній.

Варто також сказати пару слів про те, якого розміру повинні бути стібки. Зазвичай в наборах застосовуються маленькі, які захоплюють на канві лише одну нитку. Але існує також особлива вишивка хрестом. Великим хрестом вишивають деякі особливо великі картини, сорочки та рушники. В цілому початківці умільці рідко вдаються до великим хрестів.

Програми для вишивання

Якщо ви переконалися, що вишивка хрестом – легко, просто і корисно, то вам пора братися за більш складні проекти. Отже, ви вже вмієте досить красиво вишивати. Звичайні набори з простенькими картинками вам вже приїлися, і хочеться створити щось своє, особливе. Як же бути в даній ситуації? Як створити власну схему картини і, головне, підібрати потрібні відтінки ниток?

схеми вишімкі хрестом чорно білеТут вам на допомогу прийдуть спеціальні комп`ютерні програми, за допомогою яких можна не тільки створити схему майбутньої картини, а й підібрати нитки, розрахувати їх кількість, навіть вирахувати, скільки грошей вам доведеться витратити на своє хобі.

Згадаємо лише дві програми для вишивки хрестом. Фото, яке ви надасте будь-який з таких програм, буде відповідно оброблено, а на його основі створена схема вишивки.

Так, програма «Хрестик» обробляє будь запропоноване вами зображення, формуючи на його основі схему вишивки. Крім того, вона ж підбирає вам відтінки ниток муліне, орієнтуючись на відомі російські фірми, що випускають їх.

А програма EmbroBox не тільки дозволить створити схему і підібрати нитки для роботи, але і розрахує їх кількість, загальну вартість матеріалів, які вам потрібно буде закупити.

Ми привели лише дві програми, але насправді їх набагато більше. Кожна з них має свої особливості, переваги і недоліки. Коли ви вирішите створювати свої власні картини, спробуйте попрацювати з кількома програмами, щоб визначити, яка саме вам підходить.

Як і навіщо навчити дитину вишивати

Отже, ми з вами розібралися, складне це справа – вишивка хрестом – для початківців. Але ми розглядали це питання може бути застосовано до дорослих. Давайте ж тепер поговоримо про дітей. Як і для чого вчити дитину мистецтву вишивки?

Для початку розберемося з тим, для чого це взагалі потрібно. В першу чергу, у такий спосіб розвивається дрібна моторика рук, а як наслідок, і координація, мова, уява і пам`ять.

Крім того, вишивка – відмінний спосіб привчити дитину до праці, зайняти його.

Починаючи навчати дитину мистецтву вишивки, необхідно спочатку зацікавити його, розповівши про те, що таке вишивка, коли вона виникла. Нехай це буде коротенько казкова історія. Головне – зацікавити дитину. Потім можна запропонувати йому вишити картину – подарунок для бабусі чи дідуся, одного з батьків.

Коли ви з дитиною будете шукати малюнок для вишивки – надайте право вибору йому. Малюкові буде цікавіше вишивати, якщо він сам вибере картину, і вона сподобається йому. Дитяча вишивка хрестом може бути як простий, так і складною. Варто зазначити, що не всім дітям подобаються легкі картини з трьох – чотирьох кольорів.

Не змушуйте дитину подовгу сидіти над вишивкою, вистачить всього півгодини в день. Поступово він звикне, втягнеться в процес і буде сам із задоволенням сідати за вишивку.

Допомагайте і підказуйте, як правильно зробити стібок, виправити ту чи іншу помилку. Не забувайте також хвалити дитину, а готову картину обов`язково повісьте на стіну або поставте на стіл, щоб він бачив – ви цінуєте його працю.

Схеми вишивки хрестиком

Під кінець статті, тематика якої, як ми вже згадували, вишивка хрестом для початківців, слід надати хоча б кілька схем.

Саме тому, спеціально для тих, хто тільки починає своє знайомство з даними мистецтвом, ми підібрали кілька цікавих і барвистих схем. Деякі з них досить прості, інші – складніше. Все, що вам залишиться зробити – лише купити канву потрібного розміру і нитки, а потім показати свою посидючість і наполегливість. І незабаром ви зможете порадувати своїми успіхами не тільки себе, але і своїх рідних і знайомих.

висновки

Ми вами розібрали, що таке вишивка хрестиком, схеми різноманітних картин ми також запропонували. Поговорили і про те, які стежки найбільш часто використовуються рукодільниця, з чого почати роботу над картиною і що може вам знадобитися при створенні власного шедевра.

Сподіваємося, дана інформація була вам корисна, і незабаром ви будете радувати оточуючих своїми першими роботами.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *